• امروز پنج شنبه دوم بهمن 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

طرح حاج قاسم سلیمانی

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

مقبره شهید ابراهیم سربخش احداث می‌شود / دعوت فرماندار از مدیرکل اوقاف و امور خیریه برای حضور در شوشتر

مقبره شهید ابراهیم سربخش احداث می‌شود / دعوت فرماندار از مدیرکل اوقاف و امور خیریه برای حضور در شوشتر

حجت‌الاسلام و المسلمین مرتضی خاکباز اظهار کرد: برای ساخت مقبره شهید ابراهیم سربخش به طور کامل آماده‌ایم و با کمک مجموعه شهرستان، انشاءالله به نحو مطلوب این اقدام را عملی خواهیم کرد. طرح و برنامه ما در این خصوص نیز آماده است و مشکلی در این مورد وجود ندارد.

 شنبه 22 آذر 1399   72  0      

حجت‌الاسلام و المسلمین مرتضی خاکباز اظهار کرد: برای ساخت مقبره شهید ابراهیم سربخش به طور کامل آماده‌ایم و با کمک مجموعه شهرستان، انشاءالله به نحو مطلوب این اقدام را عملی خواهیم کرد. طرح و برنامه ما در این خصوص نیز آماده است و مشکلی در این مورد وجود ندارد.
 
فرماندار شوشتر گفت: با توجه به خواست مردمی و اهمیت معنوی شهید ابراهیم سربخش، بنا و مقبره‌ای مناسب برای مزار او با تولیت اداره کل اوقاف خوزستان احداث می‌شود.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان شوشتر، مهندس حسین پنبه‌دانه‌پور در جلسه صبح امروز با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین خاکباز مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان که به دعوت فرماندار و برای بررسی موضوع احداث مقبره شهید سربخش، به شهرستان سفر کرده بود، گفت: محور فعالیت ما به عنوان خادمین مردم، توجه جدی به مطالبات و خواسته‌های خود مردم است و برای احقاق آن‌ها تمام سعی و تلاش‌مان را به کار می‌گیریم.
وی افزود: مزار شهید سربخش که بسیار مورد احترام مردم دارالمومنین شوشتر است، در شان آن عزیز نیست و شهروندان هم به درستی خواستار ایجاد مقبره‌ای موجه برای ایشان هستند.
وی بیان داشت: مجموعه شهرستان، ادارات، خیرین و عموم مردم آمادگی کامل برای کمک به ایجاد مقبره‌ای مناسب دارند اما نیاز است تا اداره کل اوقاف و امور خیریه خوزستان با تشکیل هیئت امناء و مدیریت این موضوع، همراهی لازم را داشته باشد.
مهندس پنبه‌دانه‌پور همچنین اشاره‌ای به مزار آیت‌الله مرعشی در مقام صاحب‌الزمان (عج) داشت و در این خصوص خاطرنشان کرد: مزار متبرک آیت‌الله مرعشی (ره) به عنوان یکی از بزرگان قوه قضاییه و عالمان معاصر، هم نیاز به ایجاد فضایی شایسته آن علامه بزرگوار دارد که انتظار داریم در این مورد هم اداره کل اوقاف با همکاری مردم و خیرین برنامه‌ریزی لازم برای این مسئله را داشته باشد.
(آیت الله سید محمد حسن مرعشی شوشتری سال ۱۳۱۶ هجری شمسی در شهرستان شوشتر متولد شد. وی شاخه های علوم اسلامی را در سطوح مختلف از محضر عالمانی چون محمد حسن آل طیب، سید محمد تقی حکیم، علامه شیخ محمد تقی شوشتری و سید محمد جزایری فرا گرفت .آیت الله مرعشی شوشتری با امام خمینی (ره) در انقلاب شکوهمند اسلامی ایران همگام بود و با عمل به تکلیف اجتماعی خویش، با حکم امام (ره) به عضویت شورای عالی قضائی منصوب شد)
در این نشست همچنین مدیرکل اوقاف و امور خیریه خوزستان گفت: شوشتر مردمان بسیار مومن و قابل احترامی دارد که از دل این مردم، بزرگان و عالمانی مشهور به میان آمده است. به همین جهت خود را موظف به خدمت ویژه در این شهر می‌دانیم.
پس از این نشست که با حضور جمعی از مردم شهرستان برگزار شد، همگی بر مزار شهید سربخش حاضر شده و به صورت میدانی وضعیت را بررسی کردند.
لازم به توضیح است که، سید عبدالله جزایری در تذکره شوشتر می‌نویسد وقتی مخالفان، عبدالله را شهید کردند، سر وی را بریدند تا پیش حاکم خود ببرند. در سر راه به خانه پیرزنی (بی بی گزیده) در شوشتر وارد شدند و آن سر را در اطاقی گذاشتند. چون شب شد آن پیرزن وارد اتاق شد و دید نوری از آن سر به آسمان می رود و افرادی با چهره های روحانی به دور آن سر حلقه زده و مشغول سوگواری‌اند.
آن پیرزن پسر خود را به نام ابراهیم از این واقعه مطلع نمود و به آن اتاق می برد. ابراهیم وقتی این وضعیت را می بیند، به مادر خود می گوید این شهید از جمله ذریه حضرت علی (ع) است و باید آن را تجهیز و تدفین کنیم. مادر گفت از دست این مخالفان چگونه خلاصی یابیم؟ ابراهیم پاسخ داد سر مرا ببُر و به جای این سر قرار بده که ایشان ببرند. لذا مادر چنان کرد و به این ترتیب ابراهیم معروف به ابراهیم سربخش شد. قبر وی نیز در جوار امام‌زاده عبدالله است.
 
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار