• امروز شنبه دهم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

طرح حافظان

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

روز عرفه، روز دعا و مسألت از خداوند متعال است

روز عرفه، روز دعا و مسألت از خداوند متعال است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان خوزستان:در روایاتی نقل شده است که خداوند در شب عرفه درهای مغفرت خویش را بر بندگان باز می‌کندو در روز عرفه خداوند متعال گناهان توابین را می‌بخشد، هرچند به اندازه ریگ‌های بیابان و قطرات باران و تعداد روزهای عالم باشد.

 شنبه 19 مرداد 1398   37  0      

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان خوزسستان:  عرفه روزي است كه خداي سبحان بندگان خود را به عبادت و اطاعت خويش فرا مي خواند و خوان كرم و احسان و لطف خود را براي آنان مي گسترد و درهاي مغفرت و بخشش و رحمتش را  بر روي آنان مي گشايد.
عرفه، روز نيايش و رستگاري است، روز تجلي عبادت و پرستش است، روز به اجابت رسيدن حاجات است، روز مغفرت و بخشش است و در يك كلام عرفه، روز تولد دوباره است.
روز عرفه، از اعياد عظيمه است اگرچه به اسم عيد ناميده نشده است و روزي است كه حق تعالي بندگان خويش را به عبادت و طاعت خود خوانده و موائد جود و احسان خود را براي ايشان گسترانيده و شيطان، در اين روز حقيرتر و رانده تر و خشمناك ترين اوقات خواهد بود
روز عرفه روز دعا، ذكر، تضرع، ابتهال و راز و نياز است و چون خود شناسي مقدمه‌اي برخداشناسي بوده عرفه روز ارتباط ميان جسم و روح و روز خودشناسي براي رسيدن به لحظه زيباي خداشناسي است.
در روز عرفه شناخت حقيقي خداوند‌ متعال بيشتر امكان‌پذير بوده؛ چرا كه آن روز معرفت و آگاهي در فضايي به وجود آمده بويژه آنكه در آستانه عيدقربان و تقرب‌ الي‌الله بهتر انجام مي‌شود.
عرفه مقدمه‌اي بر خودشناسي براي رسيدن به سلوك الهي و خداشناسي بوده و اگر قرار است كسي با معرفت و شناخت به محرم و صفر وارد شود بايد از روز عرفه شروع كند.
عرفه شروعي با معرفت براي عاشورايي و كربلايي شدن است و هركه بخواهد در مكتب امام حسين(ع) و دانشگاه عاشورا تربيت يابد بايد هم اهل دعا، معرفت و اشك باشد و هم اهل ايثار و شهادت.
رسول گرامي اسلام (ص) فرموده‌اند: 'در روز عرفه خداوند متعال به بندگان عارفي كه در پيشگاه الهي صف كشيده و نداي عاشقانه و عارفانه‌شان صحراي عرفات را پركرده است، مباهات مي‌كند و به فرشتگانش مي‌فرمايد: اي ملائكه من! به بندگانم بنگريد كه از راههاي دور و نزديك، مشكلات بسياري را متحمل شده و به اينجا آمده‌اند. شما را گواه مي‌گيرم كه من خواسته‌ آنان را برآوردم و گناهكارانشان را به خاطر نيكوكارانشان بخشيدم.»
عرفه روز دعا و درخواست از خداوند متعال بوده و هر لحظه از اين روز گرانبهاست؛ زيرا بندگان عهد و ميثاق جديدي با خدا بسته و از خداوند مي‌خواهند كه:' پروردگارا به سوي تو روي آورم و به ربوبيت تو گواهي دهم و اعتراف كنم كه تو تربيت كننده و پرورنده مني و بازگشتم به سوي توست مرا با نعمت آغاز فرمودي قبل از اين كه چيز قابل ذكري باشم.
امام حسين(ع) در قسمتي از فراز دعاي عرفه از خداوند مي‌خواهد كه «.... قبل از هدايت مرا با صنع زيبايت مورد رأفت و نعمت‎هاي بي‎كرانت قرار دادي آفرينشم را از قطره آبي روان پديد آوردي و در تاريكي‎هاي سه‎گانه جنيني سكونتم دادي ميان خون و گوشت و پوست. و مرا شاهد آفرينش خويش نگرداندي و هيچ‎يك از امورم را به خودم وانگذاشتي...»
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار