• امروز جمعه سوم خرداد 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

طرح حافظان

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

اسناد مالکیت مساجد و موقوفات شهر گتوند صادر شد

اسناد مالکیت مساجد و موقوفات شهر گتوند صادر شد

رییس اداره ثبت اسناد و املاک گتوند گفت: تمام اسناد مالکیت مساجد و موقوفات شهر گتوند پس از رفع موانع و طی تشریفات حقوقی صادر شد.

 سه شنبه 29 آبان 1397   52  0      

امیرمسعود فاطمیان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پارسال تفاهم نامه ای بین اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان گتوند و اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان های شوشتر و گتوند امضا شد که براساس آن قرار شد ابتدا سند مالکیت مساجد و موقوفات شهر گتوند سپس مساجد و موقوفات شهرهای ترکالکی، سماله، جنت مکان و صالح شهر و در مرحله سوم روستاهای تابعه شهرستان صادر شود.
رئیس اداره ثبت اسناد و املاک گتوند با اشاره به وجود مساجد و بقاع متبرکه فراوان در این شهرستان گفت: تعداد چشمگیری مسجد(نزدیک به 30 مسجد) در شهر گتوند مرکز این شهرستان مستقر است.
وی افزود: تمام باقیمانده مالکیت مساجد، بقاع متبرکه شهر گتوند مشتمل بر 32 فقره سند مالکیت، پس از طی تشریفات کامل حقوقی و عملیات فنی نقشه برداری در سامانه جامع کاداستر و املاک کشور ثبت و اسناد مالکیت آنها صادر شد.
فاطمیان اظهار داشت: سند مالکیت بقعه محمد بن زید(ع) از جمله اسناد شاخص صادرشده است که برابر سوابق ثبتی در سال 1332 در دفتر توزیع اظهارنامه این اداره تحت پلاک هفت فرعی از 17 اصلی بخش 2 گتوند تعرفه و در روزهای گذشته بعد از67 سال ثبت و سند مالکیت آن صادر شد.
وی صدور اسناد مالکیت بقعه پیر احمد، مسجد جامع و تمامی مساجد، حسینیه ها و بقاع متبرکه مستقر در شهر گتوند را از دیگر اقدامات مهم اداره ثبت اسناد و املاک این شهرستان برشمرد.
رئیس اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان گتوند درخصوص مالکیت اماکن نیز گفت: برابر شرع و قانون موقوفات واجد شخصیت حقوقی مستقل هستند لذا مالک موقوفه خود شخصیت حقوقی موقوفه خواهد بود و اسناد مالکیت آنها به نام خود مسجد یا بقعه صادر می شوند و نقش اداره اوقاف و امورخیریه در این امور نمایندگی است و مالکیت نیست.
وی افزود: تمام موقوفات شهرهای جنت مکان، سماله، صالح شهر و ترکالکی با جی پی اس 2 فرکانس و منطبق با استاندارد کاداستر نقشه برداری شده اند و پس از طی تشریفات حقوقی منتج به سند خواهند رسید.
فاطمیان درخصوص فایده صدور اسناد مالکیت گفت: موقوفات از منظر حقوقی حبس العین و تسبیل المنفعه هستند و امکان خرید و فروش آنها در حالت عادی وجود ندارد لذا صدور این اسناد گام مهمی به منظور تثبیت مالکیت آنها و سدی مقابل تجاوز به اراضی این موقوفات خواهد بود.
وی از رئیسان دادگستری و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان گتوند به عنوان اعضای هیات رسیدگی به وضعیت اسناد، اداره اوقاف و امور خیریه بابت همکاری مجدانه و فعال و اداره منابع طبیعی و امورآبخیزداری شهرستان به علت همکاری جهت صدور اسناد مالکیت موقوفات مستقر در اراضی ملی تشکر و قدردانی کرد.
شهرستان گتوند در شمال استان خوزستان واقع شده است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار