• امروز جمعه سوم خرداد 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

طرح حافظان

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

امام‌زاده حمزه (ع) بندرماهشهر را به یک مکان شاخص مذهبی تبدیل می‌کنیم

امام‌زاده حمزه (ع) بندرماهشهر را به یک مکان شاخص مذهبی تبدیل می‌کنیم

شهرستان بندرماهشهر دارای ظرفیت‌های فرهنگی زیادی بوده که کمترین استفاده‌ای ازآن‌ها شده است بنابراین حضور جوانان پویای این شهرستان می‌تواند هسته مهمی در پیشرفت این شهرستان باشد.

 شنبه 26 آبان 1397   71  0      

ه گزارش خبرگزاری تسنیم ازبندرماهشهر، شهرستان بندرماهشهر دارای ظرفیت‌های فرهنگی زیادی بوده که کمترین استفاده‌ای ازآن‌ها شده است؛ جوانان این شهرستان مشکلات زیادی در مساجد داشته و هیئت امناء مساجد عملا پا به سن گذاشته و نمی‌توانند پا به پای جوانانی که قصد انجام کار فرهنگی را دارند، حرکت کنند و همین موضوع سبب  بی رغبتی جوانان و نوجوان از فعالیت در مساجد شده و تعدادی از این مساجد عملا بی‌روح بوده و در این مساجد فقط برای برگزاری  نماز جماعت به روی مردم باز می‌شود.
در صورتی که با توجه به بیانات مقام معظم رهبری و سخنان پیامبر اکرم اسلام و اهل بیت مساجد باید هسته فعالیت فرهنگی و جذب نوجوانان و جوانان بوده و آنها را برای ورود به جامعه محیا کند.
اداره اوقاف و امور خیریه تاکنون در بندرماهشهر مستقر نشده و هم‌اکنون ساختمانی تحت عنوان نمایندگی اوقاف و امور خیریه در اختیار رئیس آن قرار گرفته است؛ این نمایندگی با 2 نیرو و رئیس خود اختیارات کمتری نسبت به یک اداره داشته که مشکلاتی در این زمینه برای شهرستان بندرماهشهر ایجاد کرده است.
امام‌زاده حمزه که برادر امام رضا(ع) بوده و در 28 کیلومتری شهرستان بندرماهشهر دفن شده است. این امام‌زاده با وجود ارائه طرح جامع حرم آن، تاکنون صحن و حرمی در شان یک امام‌زاده نداشته است. مردم شهرستان بندرماهشهر هر ساله به مناسبت‌های مختلف با پای پیاده به زیارت این امام‌زاده می‌روند اما حداقل امکانات اعم از سرویس بهداشتی و آب شرب و... برای مردم در کنار مزار پسر امام موسی کاظم(ع) ایجاد نشده و مردم را با مشکل مواجه کرده است.
پارکینگ بزرگ وصال که یک پارکینگ موقوفه بوده و در اختیار اوقاف و امور خیریه بوده و در کنار بازار اصلی شهر است که بدون سامان‌دهی به حال خود رها شده و معمولا در روزهای عادی درب آن بسته و مردم با  پارک خودروهای خود در خیابان اصلی سبب ایجاد ترافیک در بازار می‌شوند.
محله کوی آزادگان نیز که یکی از محله‌های بزرگ بندرماهشهر به حساب می‌آید با وجود وقف یک زمین توسط یک خیر تا کنون مسجدی برای ایجاد هسته فعالیت‌های فرهنگی احداث نشده و این زمین بزرگ به دلایلی نا معلوم به حال خود رها شده است.
برای پاسخ به ابهات فوق خبرنگار تسنیم در بندرماهشهر به سراغ سعید حمودی رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان بندرماهشهر رفته و علت عدم رسیدگی به این مشکلات را جویا شده است.
تسنیم: آیا محلی که هم‌اکنون شما در آن هستید اداره اوقاف امور خیریه شهرستان بندرماهشهر یا نمایندگی اوقاف و خیریه در بندرماهشهر است؟
حمودی: این محل در حال حاضر دفتر نمایندگی اوقاف و امور خیریه است اما مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان خوزستان در حال پیگیری تبدیل این محل به اداره است؛ 80 درصد روند اداری تبدیل این محل به اداره طی شده و تنها در انتظار نامه‌ سازمان هستیم. با توجه به وسعت شهرستان هم بنده هم مدیر کل واقف به تبدیل این محل به اداره هستیم و در آینده نزدیک این محل به اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بندرماهشهر تبدیل می‌شود.
تسنیم: حرم امام‌زاده حمزه که سالهاست بدون امکانات مانده و مسئولین قبلی وعده ساخت یک حرم در شان این شاهزاده را داده بودند به کجا رسید؟
حمودی: من زمانی که در بندرماهشهر مسئولیت گرفتم برای مردم خوب و خیر بندرماهشهر با توجه به ظرفیتش در این مورد بسیار متاسف شدم زیرا همه شهرهای کشور به امام‌زاده‌های آن شهر شناخته می‌شوند؛   اوقاف تا کنون اقداماتی را انجام داده اما باید بدانید یک دست صدا ندارد و مردم باید به کمک ما بیایند و این حرم را ساخته و آباد کنند.
در حال حاضر حرم امامزاده حمزه تنها یک عضو هیئت امناء دارد که آن امام جمعه شهرستان است و ما پیگیر هستیم که 4 عضو فعال و قوی که از افراد سرشناس و خیر شهر هستند را به عضویت هیئت امنا در بیاوریم؛ ما شهرداری و پتروشیمی‌های غنی داریم که می‌توانند بنای ساختمان تنها امام‌زاده مظلوم شهرستان را با کمک آنها ساخته و مکانی مناسب برای زیارت مردم بندرماهشهر ایجاد کنیم؛ مردم همواره به دنبال تفریح‌های سالم در کنار امام‌زاده‌ها هستند اما تا کنون این فضا در بندرماهشهر ایجاد نشده است.
تمامی کارهای طرح جامع حرم امام‌زاده  حمزه انجام شده و تاییدات و مجوزهای لازم نیز گرفته شده و تنها مشکل پیشرو پول است که باید با کمک مردم و صنایع به خصوص شورای راهبردی و عملیات غیر صنعتی حل شود و بنده هم قول می‌دهم که همانطور که حرم امام‌زاده عبدالله را به یک مکان مذهبی شاخص در شهرستان بندرهندیجان تبدیل کردیم امام‌زاده حمزه را به یک مکان سالم و شاخص مذهبی برای مردم شهرستان تبدیل کنیم.
تسنیم: چرا پارکینگ وصال که در کنار بازار شهر است و مردم تمایل زیادی برای استفاده از آن دارند تا کنون ساماندهی نشده و بلاتکلیف است؟
حمودی: پارکینگ وصال به یک شخص حقیقی کرایه داده شده اما ما از ایشان می‌خواهیم که این پارکینگ را هر چه سریعتر ساماندهی کرده و به مردم خدمات ارائه دهد.
تسنیم: چه میزان بر هیئت امناء مسجد نظارت دارید و آیا تاکنون مشکلات مساجد را بررسی نموده‌اید؟
حمودی: ما بر هیئت امناء مساجد نظارت جدی داشته و با آنها ارتباط مستقیم داریم؛ در گذشته نمی‌دانم چه بوده و چه شده اما بنده سعی می‌کنم اتحاد و همدلی را بین هیئت امناء و کانون‌های فرهنگی و پایگاه‌های مقاومت بسیج  کرده و آنها را ساماندهی کنم. اگر مشکلی در مسجدی وجود داشته باشد من از دوستان تقاضا می‌کنم که مشکل را به بنده منعکس کرده تا بنده با حضور در آن مسجد آن مشکل را بررسی کرده و حل کنم.
تسنیم:اغلب اعضای هیئت امنای مساجد بندرماهشهر به دلیل کهولت سن نمی‌توانند در کار‌های فرهنگی با جوانان همراهی کرده و با آنان همکاری خوبی داشته باشند نظر شما راجب به این موضوع چیست؟
حمودی: مسجد جایگاهی است که کودکان و نوجوانان ما باید در آن تربیت شده و وارد جامعه شوند، اگر امروزه مشکلی در مسجد باشد و نوجوانی آن را ببیند مطمئنا از مسجد فراری شده و دیگر سمت آن نمی‌رود. من از همه اعضای هیئت امناء مسن درخواست دارم که کنار رفته و فضا را برای جوانان و فعالیت آنها باز کنند.
هیئت امناء هر مسجد متشکل از یک عضو از کانون فرهنگی مسجد، یک عضو فرمانده پایگاه بسیج، یک عضو امام جماعت مسجد و 2 فعال فرهنگی مسجد بوده است؛ بنده در کمیسیون هیئت امناء مساجد اعلام خواهم کرد که اولویت انتخاب هیئت امناء مساجد جوانان بوده و بر این واقف می‌شوم.
تسنیم:با توجه به وسعت بالای محله کوی آزادگان و وجود یک زمین موقوفه بزرگ برای ساخت مسجد چرا تاکنون این مسجد ساخته نشده است؟
حمودی: مساجد همیشه توسط خیرین ساخته شده و هیچ گاه مسجدی توسط دولت و دستگاه‌های آن به طور کامل ساخته نشده است؛ زمین‌های زیادی تاکنون وقف شده و همه آنها توسط مردم ساخته شده‌اند. دستگاه‌های دولتی هر سال هزینه اندکی برای ساخت مساجد هزینه می‌کنند که اصلا قابل قبول نیست.
اگر فرمانداری برای ساخت مسجد بودجه‌ای اختصاص دهد اولویت ما ساخت این مسجد است ولی مردم هم باید به کمک ما آمده و ما را در این امر همراهی کنند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار