• امروز یک شنبه بیست و ششم اردیبهشت  1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

طرح حاج قاسم سلیمانی

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

کتیبه‌های کوفی شوشتر مرمت شدند

کتیبه‌های کوفی شوشتر مرمت شدند

گروه هنر: معاون میراث فرهنگی خوزستان گفت: نجات‌بخشی و مرمت آرایه‌های معماری ۸۰۰ ساله امامزاده عبدالله شوشتر به پایان رسید که با پایان این پروژه مرمت بنای این بقعه تاریخی آغاز می‌شود.

 یک شنبه 1 شهریور 1394   409  0      

به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از خوزستان، عاطفه رشنویی، معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، با اعلام اینکه نجات‌بخشی و مرمت آرایه‌های معماری 800 ساله امامزاده عبدالله شوشتر به پایان رسید، گفت: با پایان این پروژه مرمت بنای این بقعه تاریخی آغاز می‌شود.
وی اظهار کرد: مستندنگاری و نجات‌بخشی آرایه‌های بی‌نظیر امامزاده عبدالله شوشتر برای نخستین بار به شکل علمی و زیر نظر معاونت میراث فرهنگی اداره کل خوزستان انجام شد. از محل اعتبارات استانی این معاونت و با حضور هشت نفر از متخصصان مرمت آرایه‌های معماری در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به انجام رسید.
معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان ادامه داد: مرحله مرمت آرایه‌های معماری امامزاده عبدالله شوشتر، آرایه‌های معماری ورودی حرم شامل کتیبه آجری به خط کوفی، آرایه‌های سنگی به صورت معرق هندسی و همچنین کتیبه‌ها و نقوش گیاهی حجاری‌شده طی 80 روز انجام شد.
رشنویی افزود: همچنین آرایه‌های ایوان اصلی این بنای بی‌نظیر تاریخی شامل دیوارنگاره‌ها و آرایه‌های گچی نوشتاری و نقوش هندسی و گیاهی و همچنین پنجره گچی مشبک از زیر دست مرمت‌کاران خبره این پروژه گذشت. پاکسازی، لایه‌برداری، استحکام‌بخشی لایه‌های آستر، بستر و لایه رنگ، مرمت بخش‌های کمبود، موزون‌سازی رنگی و تثبیت نهایی از اجزای مختلف این پروژه بودند.
معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان بیان کرد: از دیگر بخش‌‌های پروژه مرمت تزیینات امامزاده عبدالله شوشتر، نجات‌بخشی در چوبی تاریخی آن بود که با برداشتن شش لایه رنگ، استحکام بخشی و موزون‌سازی رنگی، به صورت اصلی خود بازگشت. تزیینات معماری و کتیبه‌های این بقعه با توجه به اسناد تاریخی از آثار دوره خلافت عباسیان باقی مانده که در قرن هفتم هجری الحاقاتی به آنها اضافه شده است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار